Innowacja pedagogiczna „My English Class”
Innowacja pedagogiczna „My English Class- edukacja dwujęzyczna w kształceniu zintegrowanym w klasach I- III ” powstała nie tylko z taką myślą, by wprowadzić dzieci w świat języka angielskiego, ale także, a może przede wszystkim, by wytworzyć w dzieciach podstawową kompetencję językową i komunikacyjną, umożliwiającą porozumiewanie się w języku angielskim.
Kluczową rolę w innowacji odgrywa rozbudzenie motywacji dzieci do nauki języka angielskiego poprzez ukazanie jego przydatności w sytuacjach innych niż same lekcje języka angielskiego.
Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice rozumieją, iż znajomość języka obcego niejednokrotnie warunkuje osiągnięcie sukcesu edukacyjnego czy zawodowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców szkoła wprowadziła wyżej wymienioną innowację w roku szkolnym 2017/2018. Jej uczestnikami są uczniowie klasy I a. Wychowawca klasy jest nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycielem języka angielskiego. Obecnie innowacja jest w końcowej fazie realizacji- klasa III a.
Po każdym roku szkolnym nauczyciel dokonuje ewaluacji. Analizując ankiety skierowane do rodziców uczniów, oraz oceny śródroczne oraz końcoworoczne uczniów z języka angielskiego oraz osiągane przez uczniów wyniki w konkursach i olimpiadach przedmiotowych z języka angielskiego, można stwierdzić, iż cele innowacji zostały zrealizowane.
Rodzaj innowacji- metodyczna wykorzystująca metodę CLIL, która zakłada opanowanie przez uczniów zakresu materiału zgodnie z podstawą programową oraz jednoczesne przyswojenie elementów języka obcego związanych z realizowanymi treściami podstawy programowej.
Dzięki temu absolwent SP 7 będzie mógł w przyszłości porozumiewać się w języku obcym nie tylko w życiu codziennym, ale przede wszystkim, będzie on w stanie kontynuować swoją edukację w języku obcym w szkole średniej czy na studiach, a później wykorzystywać go swobodnie w pracy zawodowej. Podczas lekcji dwujęzycznych uczniowie zdobywają nie tylko wiedzę z danej dziedziny, ale również posługując się językiem obcym na lekcji, kształcą tym samym swoje umiejętności językowo- komunikacyjne.
Szkoła, jako placówka rozumiejąca, iż obecna rzeczywistość stawia przed młodymi ludźmi wiele wymagań, a jednym z nich jest konieczność posługiwania się językiem obcym, stawia sobie, jako priorytetowy cel, wyposażenie uczniów w umiejętności pozwalające sprostać tym wymaganiom.
Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej posiadają dodatkowe kwalifikacje umożliwiające im realizację tego typu innowacji.
Po wprowadzeniu innowacji po raz pierwszy w roku szkolnym 2017/2018 kolejni nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej rozpoczynając pracę w klasie pierwszej decydują się na realizację własnych innowacji opartych na nauczaniu dwujęzycznym.
W środowisku lokalnym szkoła postrzegana jest, jako atrakcyjna placówka. Rodzice bardzo chętnie zapisują swoje dzieci do klas pierwszych, gdzie realizowane jest nauczanie dwujęzyczne.
Wychowawca klasy III a
Innowacja pedagogiczna "Everyday English. English around us".
Krótki opis programu
Prowadzona innowacja w klasach 1-3 ma na celu rozpowszechnienie nauki języka angielskiego, tak, aby język obcy stał się integralną częścią wielozmysłowego poznawania świata w systemie edukacji zintegrowanej.
Zamierzeniem autorów programu jest poszerzenie zakresu edukacji wczesnoszkolnej o edukację lingwistyczną (anglojęzyczną). Język angielski jest obecny każdego dnia w sytuacjach nieformalnych (np. przerwy) oraz formalnych - podczas zajęć artystycznych, ruchowych, informatycznych i przyrodniczych ujętych w planie nauczania, a także podczas spacerów i dziecięcych aktywności na szkolnym placu zabaw.
Język angielski towarzyszy również dzieciom na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego.
Działania te mają na celu zapewnienie uczniom naturalnego kontaktu z językiem obcym w sytuacjach codziennego funkcjonowania w szkole. Skupiają się one na praktycznej integracji treści, metod i celów nauczania w języku obcym i ojczystym, by dziecko mogło poznawać świat i wyrazić siebie zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim. Spotkanie z językiem angielskim w takiej formie ma być swego rodzaju przygodą, obecną w naturalnych sytuacjach, w których uczestniczy dziecko, co powoduje uczynienie z nauki procesu przyjemnego, a przez to efektywnego.
Sposób wprowadzania innowacji:
- stwarzanie naturalnych warunków do swobodnego używania języka angielskiego, na co dzień, w rozmowach;
- wykorzystywanie gier interaktywnych, słuchanie piosenek w języku angielskim, oglądanie filmów w języku angielskim;
- tworzenie gazetek tematycznych lub kącików przyrodniczych w klasach
- propagowanie działań odkrywczych u uczniów ( np. uczniowie tworzą własną grę planszową, uczestniczą w ćwiczeniach dramowych, układają piosenkę itp.)
- wykorzystanie sztuki jako nośnika języka angielskiego
- wprowadzenie korelacji językowo -przedmiotowej związanej z ściśle określoną tematyką zajęć –na przykład: zagadnienia i terminy związane z przyrodą i zachodzącymi w niej procesami uwzględniając otaczający nas świat (obserwacje przyrodnicze, doświadczenia, nazywanie elementów świata przyrody).
-organizowanie imprez klasowych dotyczących świąt, zwyczajów i tradycji krajów anglojęzycznych.
Planowane efekty prowadzonej innowacji:
Przewidywanym efektem końcowym po 3-letniej edukacji zintegrowanej jest stworzenie profilu ucznia, dla którego przygoda z językiem angielskim w kl.1-3 będzie początkiem dalszych wyzwań i sukcesów na kolejnym etapie edukacyjnym (m.in. zainteresowanie językami obcymi, odkrycie w sobie zdolności lingwistycznych, kontynuowanie nauki w systemie dwujęzycznym).
Wychowawcy klas I a, II a, II c
"Mądrym być, to wielka sztuka, Ale dobrym - jeszcze większa!"
41-400 Mysłowice
ul. Górnicza 4